Így történik egy BIM projekt előkészítése, a projektfejlesztés
- 2023. február 1.
BIM projekt előkészítés
Bizonyos projektfeltételek, komplex, nagyértékű beruházások esetén mindenképpen javasolt a BIM workflow alkalmazása.
Komplex beruházás,
összetett technológia
Viszont ha nem volt korábban BIM-es projektünk, akkor tapasztalataink alapján az előkészítő szakaszban a BIM csak mérsékelten, vagy rosszabb esetben egyáltalán nem jelenik meg, pedig gazdasági racionalitás, hogy a BIM eszközeit minél hamarabb elkezdjük használni:
A tervezők így már az első pillanattól úgy készítik az épületterveket, hogy az épületinformációs modell teljes mértékben fel legyen készítve a költséghatékony és pontos kivitelezés és akár az üzemeltetés-karbantartási időszak támogatására is.
Miért fontos BIM szakember bevonása az előkészítő szakaszban?
A BIM metodika a teljes projekt működését és lehetőségeit is meghatározza. Ha a projekt indulást követően vonunk be BIM szakembert, az olyan, mintha az autó megtervezése közben jövünk rá, hogy valójában kétéltű járművet szeretnénk építeni. Megoldható, de sokkal drágább lesz a projekt, és a végeredmény pedig garantáltan nem hozza a maximumot.
Néhány példa:
- bizonyos BIM célok teljesíthetősége (fenntarthatóságra, kivitelezésre vagy pl biztonságra vonatkozóan) a teljes fejlesztési stratégiát meg tudja határozni
- az előzetes koncepcióterv elkészítése során már úgy szkennelhető és modellezhető a meglévő állapot (épületek, tereptárgyak, közművek, stb.), hogy az alapot tudjon adni a központi BIM modellhez
- a megfelelő szoftverben (pl. Revit) elkészített tömegmodell úgy tud alapul szolgálni az előzetes költségbecsléshez, hogy a modell változásai minden lekérdezés során a költségeket is automatikusan módosítja
A BIM projekt előkészítése során BIM szakmérnöki tanácsadói tevékenységgel segítjük a biztos elindulást.
Mi is történik ilyenkor pontosan?
Mérnöki tanácsadás
Ellenőrizzük a projektet megalapozó kutatási tevékenységek eredményeit. Azonosítjuk a problémákat, esetleges hibákat és a beruházásra, a BIM célok megvalósíthatóságára műszaki tartalmi oldalról kockázatot jelentő faktorokat.
Fejlesztési stratégiaalkotás és pénzügyi tervezés
Előzetes ütemtervet állítunk fel, a tömegmodellből elkészítjük az előzetes költségbecslést, azonosítjuk a projekt reális mérföldköveit, meghatározzuk a feladatokat és felelősségi köröket, megoldásokat adunk a fejlesztés kritikus pontjaihoz.
Due diligence
Partnercéget vonunk be és szállítói, gyártói, kivitelezői és egyéb piaci ismeretünkre, szakmai gyakorlatunkra alapozva átvilágítjuk a beruházást. Szükség esetén alternatívát javaslunk, így már a telek megvásárlását megelőzően is értéket tudunk teremteni.
EIR tanácsadás
BIM projekt esetén a megrendelő oldaláról összeállított EIR (Exchange Information Requirements) dokumentum tartalmazza a projektben létrejövő információk előállításának műszaki, menedzsment és üzleti vonatkozásait.
Leegyszerűsítve: mit, milyen célok érdekében és milyen elvárások mentén kell csinálnia a projektcsapatnak.
Az EIR öszeállítása komplex és Magyarországon ritka szaktudást igényel, BIM szakember bevonása nélkül nem tud megvalósulni. Mi BIM partnereink bevonásával segítünk felmérni megrendelői oldalról a valós igényeket, tisztázni a BIM célokat és az információcserére vonatkozó követelményeket, majd összeállítani az EIR dokumentumot.
Előzetes költségbecslés
Modellalapú költségbecsléssel feltárjuk a költségvetést befolyásoló legfontosabb tényezőket is, így olcsóbban, könnyebben, még a koncepcióterv fázis előtt nagymértékben tudunk módosítani a fő irányokon (lásd diagram).
Ezzel azt is elérjük, hogy a projekt ne egy olyan szintről legyen indítva és koordinálva, ahol az eredmény tisztességes gazdálkodással kitermelhetetlen lenne, kódolva magába a problémákat, hanem jóval biztosabb és menedzselhetőbb beruházási cash-flow-ra alapozhassuk a beruházást.
Ehhez olyan magas fokon automatizált, digitális eszközöket használunk, amivel már a kezdeti fázistól transzparenssé tehetjük a költségeket és rugalmassá a változásmenedzsmentet.