<

BIM projektkoordináció CDE alapon

Mi a baj általában a koordinációval?

Röviden: az információ minősége és hozzáférhetősége okozza a problémát.

A projekt szereplőknek kevés rálátásuk van egymás munkájára, ami rengeteg csúszást és hibát okoz. Nincs is elegendő információjuk, vagy csak későn férnek hozzá, akkor is sokszor csak egy elavult tervverziót látnak, ami csak félig tartalmazza a kért változásokat, amiről egyébként sem tudható, hogy mit érint, kinek van vele dolga és hogy mennyibe kerül.

A megoldás az információ megosztásában és a változásmenedzsmentben rejlik, amire a BIM-nek nagyszerű támogató eszközei vannak a teljes projektre.

Milyen a CDE alapú BIM projektkoordináció?

A BIM projektek koordinációját a közös adatkörnyezet (CDE) és a ráépített BIM eszközök, szoftverek és hardverek segítik:

A hatékony BI projektkoordináció alapja a közös adatkörnyezet
Minden szereplő egy közös adatkörnyezetben (CDE) dolgozik és osztja meg egymással az információkat.

A központi (BIM) modell épületinformációit egy felhőalapú CDE szoftver juttatja el a projekt résztvevői számára, akik így folyamatosan friss, bármikor lekérdezhető állapotot láthatnak.

Ezekkel az eszközökkel a projektmenedzser szakmai tolmács és koordinátor szerepet is betölt; interfészként működik, hogy a rengeteg szakmérnök, a megrendelő és a kivitelező is ugyanazt a nyelvet beszélje és ugyanúgy hozzáférhessen ugyanazokon az adatokon alapuló, szükséges információhoz, akárcsak a jövőbeli üzemeltető vagy a bérlő.

A BIM projektkoordináció nem csak a tervezést, hanem a tender- és szerződési szakaszt, valamint a kivitelezést is magába foglalja.

BIM tervezéskoordináció

A BIM tervezéskoordináció minden esetben valamilyen CDE (közös adatkörnyezet) megoldást használ arra, hogy a BIM modell adatait megossza a projekt résztvevőkkel.

Az Arcoordnál ehhez a Dalux Box webes projektmenedzsment szoftvert használjuk, ami a tervezési fázisban teljes mértékben transzparenssé és érthetővé teszi a projektet és felületet ad az építő jellegű párbeszédre is.

A Dalux felhőalapú projektplatformja egyszerűen böngészőben jeleníti meg a projektszereplők számára értékes információkat

A Dalux felületén az észrevételek, módosítási kérések és a tervhibák visszajelzése, gyakorlatilag a teljes kommunikáció zárt adatkörnyezetben történik, logolva, minden résztvevő számára transzparens és egyértelmű módon. A BIM modell nézhető 2D és 3D nézetben is, a csomópontok kattinthatók és kirészletezhetők. Az egész épület virtuálisan bejárható, metszhető, az egyes szakági tervek pedig külön is megnézhetők, kikapcsolhatók.

A megrendelő vissza tudja nézni a terv korábbi fázisait is, a felületen át lehet beszélni a változásokat, fel lehet tüntetni a módosítási igényeket és le lehet kérni minden információt az utolsó épületelemig. Mindezt akár utazás közben, a kivitelezés helyszínén vagy akár két tárgyalás között egy egyszerű okostelefon vagy egy tablet segítségével is.

Hol van ebben a mi feladatunk?

Gyakorlatilag ugyanúgy segítünk kidolgozni és szerződéses keretek között rögzíteni a tervező feladatait, mint a hagyományos koordináció esetében: elemezzük a terveket, ellenőrizzük azok teljességét, megvizsgáljuk őket műszakilag, a kritikus hibákat pedig felderítjük, javítási javaslatokat adunk, koordinációkat szervezünk és ellenőrizzük a kért változások véghezvitelét is.

Csak mindezt gyorsabban, pontosabban és transzparensebben.

BIM költségkoordináció

BIM modellel a költségkoordináció is sokkal megbízhatóbb: az információt nem többszáz soros, könnyen avuló excel fájlok, nyomonkövethetetlen emailek és pdf-ek, nyomtatott árlisták adják, hanem

  • modellből származó
  • közel valós idejű mennyiséglegyűjtésen és
  • az elemekhez és a folyamatokhoz rendelt költségeken alapul.

Ez lehetővé teszi, hogy a projekt bármilyen fázisában aktuális költségkimutatást készíthessünk, és tetszőleges szűréssel le is fúrhassunk az adatokba.

A költségek nyomon követéséhez az Arcoordnál alapvetően BEXEL és PowerBI szoftvereket használjuk, így az egyes költségkimutatások integrálhatók bizonyos pénzügyi rendszerekkel, vagy importálhatók a megrendelői szoftverekbe.

A Bexel könnyen áttekinthető, részletes, akár elemszintre szűrhető betekintést tud nyújtani

BIM tenderkoordináció

A tenderkiírást, a beruházás műszaki tartalmát, tervdokumentációját a Dalux Tender zárt felületén osztjuk meg. A kommunikációt is itt folytatjuk, így elkerüljük a többféle kommunikációs csatornán (e-mail, telefon, stb.) folyó információmegosztásból származó félreértéseket és hibákat. Miközben transzparenssé tesszük, egyúttal fel is gyorsítjuk az egész tenderfolyamatot.

Az épület tervmodelljét minden meghívott eléri 2D és 3D verzióban is. A modell bejárható, metszhető, a szakági tervek ki/-bekapcsolhatók, ami segíti a műszaki tartalom megértését.

A felületen kérdezhetnek az ajánlattevők és a válaszadás is itt történik meg. A rendszer értesítéseket küld, a válaszok, pontosítások, kiegészítések, információk megosztása transzparens, minden érintett számára látható.

A teljes tendereztetési folyamat digitálisan, egyetlen, zárt felületen folyik

Az ajánlatok ide érkeznek be, ezek alapján összehasonlító elemzéseket készítünk és szükség esetén költségcsökkentő, műszaki tartalmat érintő ajánlásokat adunk, igény esetén új tenderstratégiát dolgozunk ki.

Az új tendert ugyanitt menedzseljük, a változások így könnyen nyomon követhetők és érthetők. Sikeres tender esetén segítséget nyújtunk a generálkivitelezővel, többvállalkozós modell esetén az egyes szakági kivitelezőkkel való szerződéskötésben.

Szerződéskoordináció

Szakmai véleményezéssel, műszaki segítségadással, a kritikus pontok meghatározásával és a megbízó érdekeit védő javaslattétellel vezetjük és koordináljuk a szerződéskötési folyamatot a szerződéses feltételek kapcsán.

A teljesség igénye nélkül segítünk meghatározni

  • a haladási és fizetési ütemtervet (4D és 5D BIM támogatással)
  • a feladatokat, a felelősségi köröket
  • a dokumentációs / kommunikációs kötelezettségeket
  • milyen szabványoknak kell a munkálatok, anyagok tekintetében megfelelni
  • az elszámolás alapjául szolgáló műszaki készültséget, mérföldköveket, kötbérterhes részeket, rész- és véghatáridőket

és minden olyan projektbefolyásoló tényezőt, ami a megrendelőt biztonságban, a kivitelezőt pedig motiváltan tartja.

BIM kivitelezéskoordináció

A helyszíni projektlebonyolításhoz igénybe vett végzett digitális támogatás Magyarországon nagyon ritka, pedig nagymértékben gyorsítja fel, teszi egyértelműbbé, átláthatóbbá, pontosabbá és ezek miatt olcsóbbá a projektet.

Az általunk használt Dalux Field kijuttatja az aktuális tervmodellt egy tablet, laptop vagy akár okostelefon képernyőjén az építkezésre, ahol ugyanúgy, teljes mértékben bejárható, metszhető, szakági tervszinten is ki/-bekapcsolható, mintha az íróasztalnál ülnénk. A terv biztosan friss, a felületen elérhető kiterjesztett valóság (AR) pedig pillanatok alatt segít a munkásoknak megérteni, hogy hol kell a falat áttörni vagy helyet hagyni az elektromos kábeltálcának, így nem lesz annyi hiba, pótmunka, helyszíni áttervezés, baleset, csúszás és kötbér.

Az észrevételek, hibák vezetése, visszajelzése ugyanebben a zárt rendszerben történik, az áttervezés és a változásmenedzsment ennek megfelelően pontos, gyors és jól nyomon követhető, a frissített tervezési modell pedig gyorsan elérhetővé válik az építkezésen is.

Az építkezés közben a megépült állapotot pontfelhős lézerszkenneléssel rögzítjük, többek között Leica RTC360 statikus lézerszkennert és Leica BLK2GO kézi mobilszkennert használunk. A pontfelhőket a tervezési modellel összevetjük, az építés közbeni síkeltéréseket (lejtős födém, pontatlan falazás, stb.) kielemezzük, a jelentős eltérések alapján pedig javaslatot teszünk a javításra.

A monitoring és a minőségellenőrzés ezzel még hatékonyabb és egyértelműbb, így könnyen megelőzhetők a hibás kivitelezés okozta problémák.

A tényállapot modellbe történő rögzítése, a scan to BIM eredménye, hogy a projekt végén tényleg a valóságot fogja tartalmazni a modellünk (as built modell), ez pedig:

  • lehetőséget ad a későbbi fejlesztések, bővítések, átalakítások magas minőségű, hibamentes megtervezésére;
  • az iOT eszközök és a digitális iker (digital twin) segítségével pedig nagyságrenddel olcsóbbá és hatékonyabbá teszi az üzemeltetést és a karbantartást is.

Kapcsolat

BIM projektmenedzsment szolgáltatásainkról kollégáink szívesen nyújtanak további információt. Segítünk abban, hogy a legtöbbet hozd ki projektedből, annak bármely szakaszában.

Sandor Nagy

Beszélj Sándorral erről a cikkről

Head of Project Management

+36 30 953 8212

Lépj velünk kapcsolatba

A szerző további cikkei