<

Digitális value engineering BIM modell segítségével

A készülékösszehasonlító oldalak élményét visszük a projektbe, amikor segítünk a tervezett funkciókat a legalacsonyabb költségek mellett megvalósítani.

Mi az a value engineering?

A value engineering (értékelemzés, értéktervezés) fejlesztési technológiával találjuk meg azon anyagokat és módszereket, amikkel a legalacsonyabb költség mellett érjük el a szükséges funkciókat, teljesítményt, fenntarthatóságot.

Magyarul: úgy tervezzük optimálisra például az épületben a légtechnikát, hogy az épület felépítését, szerkezetét, áramlástani mutatóit, tervezett dolgozói létszámát, a benapozottságot, a bővíthetőséget stb. figyelembe véve ne legyen sem alul-, sem felültervezve semmilyen hűtő-fűtő, szellőztető, árnyékoló gépészeti egység.

A szükséges szakmérnöki tudást szoftver- és hardverpark segíti a legjobb értékmutatók elérésében, a tevékenységet a teljes projekt alatt érdemes folytatni.

Miben más a BIM modellen alapuló value engineering?

A BIM metodika középpontjában nagy mennyiségű információval ellátott (BIM) modell áll, ami a ráépülő workflow-val jelentős megtakarítást eredményez a teljes projekt során.

Az épületmodell parametrikus elemei ugyanis egymással összefüggésben vannak, így ha egy paramétert megváltoztatunk, a teljes test megváltozik – az elemek alkalmazkodnak a többi elemhez, a modellen, a konszignációs lapon és minden máson, úgy, hogy minimalizálja a szükséges manuális munkát.

A value engineering BIM metodikával támogatva nagyságrenddel hatékonyabb.
Komplex rendszerek hatékony változásmenedzsmentje csak fejlett szoftver- és hardvertámogatással képzelhető el.

Egyszerűen szólva: ha egy jól felépített BIM modellben kicserélünk egy anemosztátot egy másikra, vagy áthelyezzük egy másik pontba, azzal az egész légtechnikai rendszer műszaki jellemzői (félig, vagy teljesen) automatikusan megváltoznak, innentől pedig csak egy gombnyomás egy újabb szimuláció vagy egy friss költséglekérdezés.

Ez pedig gyorsabbá és pontosabbá teszi a variációanalízist, valamint tervezhetőbbé és olcsóbbá az egész projektet. Mindig van mit és hogyan megfogni egy beruházásban, ami halmozottan igaz a bizonytalan és kiszámíthatatlan gazdasági környezetben, folyamatosan emelkedő munkaerő- és alapanyagárak esetében, pláne az olcsó energia korszakának a végén.

Hogyan térül meg a BIM modellalapú value engineering?

A projektek megtérülési és egyéb gazdaságossági mutatóit a hatékonyság növelésével lehet elérni, aminek két alappillére van:

  • digitalizáció – BIM modell, automatizmusok, közös adatkörnyezet és ráépülő BIM szolgáltatások
  • value engineering – az optimális műszaki tartalmat az elérhető legalacsonyabb költséggel célozza

Ha ez a két tényező együttesen, folyamatosan jelen lehet a teljes projekt alatt, akkor

  • kikerülhetők a pazarló tervezési, kivitelezési vagy üzemeltetési megoldások;
  • elkerülhetők az információveszteségből fakadó áttervezési problémák;
  • gyors és rugalmas lesz a változásmenedzsment és a projekt;
  • kellő rugalmassággal kontroll alatt tarthatók a költségek;
  • tervezhetőbbé válik a projekt minden aspektusa (idő, költség, folyamatok, műszaki tartalom, stb.)
  • a menedzsment folyamatosan átlátható, valós és aktuális információkhoz juthat, meglepetések nélkül.

A digitális value engineering segít a BIM metodika nyújtotta előnyöket maximálisan kihasználni.

Sandor Nagy

Beszélj Sándorral erről a cikkről

Head of Project Management

+36 30 953 8212

Lépj velünk kapcsolatba

A szerző további cikkei